Самоврядування в УСНР

Громадянам УСНР належить уся повнота влади в УСНР. Громадяни УСНР здійснюють владу безпосередньо шляхом голосування на Вічі.

Республіканське Віче проводиться щорічно. Позачергове республіканське Віче скликається для термінового реагування у випадку виникнення надзвичайних ситуацій республіканського значення.

Віче скликається за умови завчасного належного оповіщення громадян УСНР. Участь у Вічі можуть брати лише повністю дієздатні та договороздатні громадяни УСНР. Результати Віча мають бути зафіксовані та опубліковані належним чином.

Віче вважається повноважним, якщо на ньому присутні не менше ¾ учасників Віча з відповідних населених пунктів. Рішення Віча вважається прийнятим за підтримки ¾ учасників.

Віче може бути скликане на республіканському чи місцевому рівнях для прийняття будь-яких рішень, які не суперечать Основному Договору. Рішення Віча, які протирічать Основному Договору є недійсними. Рішення місцевого Віча не можуть суперечити рішенням республіканського.

Виключно до компетенції республіканського Віча відноситься:

-  укладання договорів та узгодження їхніх умов між УСНР та суб’єктами міжнародного права;

-  ратифікація, денонсація, переукладання міжнародних договорів;

-  призначення Уповноважених для взаємодії із суб'єктами міжнародного права;

-  обговорення та затвердження напрямів розподілу бюджету УСНР;

-  створення, ліквідація, реорганізація, затвердження Статутів структур, необхідних для функціонування громадянського суспільства УСНР;

-  затвердження Символів УСНР;

-  розгляд питань, які стосуються власності всього Українського Народу;

-  регулювання порядку користування національним багатством УСНР; 

-  призначення республіканських реєстраторів;

-  прийняття інших рішень республіканського значення.

Реалізація волі громадян УСНР, зафіксована у рішеннях Віча, здійснюється безпосередньо або через делегування виконавчих функцій, без передачі владних повноважень, на договірній основі.

Найменша одиниця збору місцевого Віча – населений пункт. Населений пункт – об’єднання трьох або більше домогосподарств громадян УСНР, які межують між собою. Домогосподарство не може належати до декількох населених пунктів. Населені пункти можуть об’єднуватись в асоціації для здійснення самоврядування з питань, які стосуються інтересів декількох населених пунктів. Участь у місцевому Вічі беруть громадяни УСНР, які живуть або мають майно у відповідних населених пунктах.